Home MUNDIAL 2018 Στα πέναλτι η Κροατία πήρε το εισιτήριο για τους “8”

Στα πέναλτι η Κροατία πήρε το εισιτήριο για τους “8”

τα πέναλτι κρίθηκε το ζευγάρι από τα δύο αποψινά ματς. Την Ρωσία στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει η Κροατία που επικράτησε της Δανίας στα πέναλτι με 3-2. 1-1 το αποτέλεσμα της κανονικής διάρκειας. Τρία πέναλτι απέκρουσε ο Σούμπασιτς και δύο ο Σμάιχελ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς με δυο γκολ πριν το πρώτο πεντάλεπτο, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν όπως θα ήθελαν εκατομμύρια φιλάθλοι με το θέαμα να μην είναι εντυπωσιακό. Στο 2ο λεπτό ο Γιόργκενσεν άνοιξε το σκορ για τη Δανία και ο Μάντζουκιτς στο 4′ έφερε το ματς στα ίσα. Δεν είχαμε άλλο γκολ στο 90λεπτο και έτσι οι ομάδες πήγαν στην παράταση.

Στο 114′ ο Ρέμπιτς πήρε την κάθετη μπαλιά του Μόντριτς και βγήκε φάτσα με άδειο τέρμα όμως ο Γιόργκενσεν τον γκρέμισε πριν πλασάρει και έτσι δόθηκε πέναλτι στους Κροάτες. Ο Μόντριτς ωστόσο δεν εκτέλεσε καλά και ο Σμάιχελ απέκρουσε. Αφού χάθηκε η μεγάλη αυτή ευκαιρία για τους Κροάτες, το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι εκεί που τελικά τα κατάφεραν.