Home SPORTS NEWS Κατέκτησε το Europa League η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, κερδίζοντας τον Άγιαξ στον τελικό

Σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο του τελικού, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε 2-0 τον Άγιαξ και κατέκτησε το Europa League. Ο Πολ Πογκμπά στο 18′ έδωσε προβάδισμα στους “κόκκινους διαβόλους”, με σουτ από το ύψος της περιοχής και αφού η μπάλα κτύπησε σε αμυνόμενο αλλάζοντας πορεία. Τα τέρματα της Αγγλικής ομάδας διπλασίασε ο Χενρίκ Μιχιταριάν στο 48ο λεπτό, με κοντινή προβολή από τη μικρή περιοχή.

Πέραν του τίτλου, η Μάντσεστερ κέρδισε και τη συμμετοχή της στους ομίλους του Champions League την επόμενη περίοδο. Οι παίκτες της ομάδας δεν ξέχασαν τα θύματα της τρομοκρατικής επίθεσης στην πόλη λιγότερο από δύο εικοσιτετράωρα προηγουμένως, αφιερώνοντας τους τον τίτλο. Σε μια όμορφη κίνηση, η συμπολίτισσα Μάντσεστερ Σίτι έκανε ανάρτηση μόλις μετά το τέλος του τελικού, με το μήνυμα “A CITY UNITED”.