Home SPORTS NEWS Έκανε πάρτι στο Camp Nou η Ρεάλ και πήρε προβάδισμα κατάκτησης του...

Έκανε πάρτι στο Camp Nou η Ρεάλ και πήρε προβάδισμα κατάκτησης του Σούπερ Καπ

Η πρώτη μάχη για το Σούπερ Καπ Ισπανίας βρήκε νικήτρια τη Ρεάλ Μαδρίτης και μάλιστα μέσα στο Camp Nou. Οι “μερένχες” πήραν προβάδισμα κατάκτησης του πρώτου εγχώριου τίτλου στη χρονιά, επικρατώντας με 3-1 της Μπαρτσελόνα.

Έκαναν πάρτι μέσα στην έδρα της αιώνιας αντιπάλου οι “μερένχες”, που προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Πικέ στο 50ο λεπτό. Στο 77′ ο Μέσι ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (το οποίο λανθασμένα δόθηκε), όμως τρία λεπτά αργότερα ο Κριστιάνο Ρονάλντο (που είχε περάσει λίγο προηγουμένως ως αλλαγή) έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του με ένα πανέμορφο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Στο 82′ όμως ο Πορτογάλος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα (την πρώτη την αντίκρισε στο γκολ του, το οποίο πανηγύρισε βγάζοντας τη φανέλα) για θέατρο στην περιοχή των “μπλαουγκράνα”. Ο Ασένσιο στο 90′ σημείωσε το κερασάκι στην τούρτα, με δυνατό σουτ σε αντεπίθεση μετά από λάθος των γηπεδούχων΄.