Home SPORTS NEWS BraMissimo Panatha!

BraMissimo Panatha!

Βουτηγμένος στην μετριότητα στα πολλά λάθη (22-9) και στα προβλήματα απουσιών ήταν ο Παναθηναϊκός, αλλά είχε έναν που έπαιξε για τρεις. Ο Μάικ Μπράμος την …είδε Στογιάκοβις και με 7/9 τρίποντα (και 9 ριμπάουντ) υπέγραψε την πιο σημαντική και καρυδάτη νίκη του Παναθηναϊκού στην φετινή Euroleague.

Οι πράσινοι έβαλαν για τα καλά από κάτω την Καντού και πλέον αυτή η πρόκριση χάνεται μόνο με αυτοκτονία. Καλή ομάδα οι Ιταλοί αλλά κώλωσαν όταν μπάλα έκαιγε και αφού δεν κατάφεραν να νικήσουν αυτόν τον Παναθηναϊκό των χιλίων προβλημάτων δικαιωματικά θα καθίσουν σπίτι τους για το υπόλοιπο της Euroleague (αν και υπάρχουν ακόμα 3 παιχνίδια).

Φαινόταν από την αρχή ότι καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεκολλήσει στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός χάρη στην μεγάλη έφεση στο ριμπάουντ κατάφερνε να βρίσκει τρόπο να επιστρέφει στο ματς αλλά κια να προσπερνάει (15-19 η πρώτη περίοδος).

Με τον Μπρουκς και τον Τάιους να κάνουν ενίοτε πάρτι στην ρακέτα ο Παναθηναϊκός έπρεπε να βρει αντίδοτο στην επίθεση και το βρήκε όταν ο Μάικ Μπράμος πάτησε στο παρκέ. Η απουσία των Σχορτσιανίτη, Σκορδίλη, Πάνκο νομοτολειακά θα του έδινε περισσότερο χρόνο αλλά τα όργια που έκανε ο Μάικ Μπράμος θα μείνουν ως χάιλάιτ χρονιάς.

Με παιδαριώδη λάθη σε όλη την διάρκεια του ματς (τα περισσότερα από την πλευρά του ΠΑΟ) το παιχνίδι φώναζε ότι παιχνίδι θα κριθεί στην λεπτομέρεια. Ήταν και η καλύτερη εξέλιξη για την ομάδα του Πεδουλάκη ο οποίος έδωσε μεγάλο χρόνο συμμετοχής και στον Μπανκς ο οποίος έκλεψε τις εντυπώσεις και δείχνει να δένει πολύ με την ομάδα. Δυνατός ο Αμερικάνος, με τσαγανό έδειξε ότι θα δώσει λύσεις. Σε 17 λεπτά είχε 9 πόντους και μεγάλη συμμετοχή στην άμυνα.

Ο Παναθηναϊκός έκλεισε το τέλος της τρίτης περιόδου με 4 πόντους διαφορά (50-54) αλλά αυτό επί της ουσίας δεν έλεγε και τίποτα. Η Καντού στο παιχνίδι – ροντέο πήρε την μεγαλύτερή της διαφορά στην τέταρτη περίοδο (66-60) αλλά ο Μπράμος πήρε όλα τα κρίσιμα σουτ μαζί με ένα τρίποντο του Διαμαντίδη (66-66) 1.38 πριν από το φινάλε.

Το κάρφωμα του Λάσμε για το 66-68 υπέγραψε το 8-0 σερί για τους πράσινους και κάπου εκεί ήταν αναμενόμενο ότι θα μιλούσε όχι μόνο η ψυχολογία αλλά και η εμπειρία της καλύτερης ομάδας. Ο Διαμαντίδης έχασε την ευκαιρία για την προσπέραση 4 πόντων και η Καντού είχε την ευκαιρία είτε να πάει το ματς στην παράταση είτε να επιχειρήσει το τρίποντο. Την ευθύνη ανέλαβε ο Ταίους αλλά ο Διαμαντίδης έπαιξε εξαιρετική άμυνα για να οδηγήσει τον Αμερικανό σε τρίποντο απελπισίας. Η μπάλα βρήκε σίδερο και ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μία νίκη η οποία ήρθε δια πυρρός και σιδήρου.

Ουσιαστικά έχει προκριθεί καθώς μόνο μαθηματικές ελπίδες μένουν στην Καντού για να ανατρέψει την κατάσταση.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 34-34, 50-54, 69-71

Καντού (Τρινκιέρι): Κούντλατσεκ (0/1τρίπ.), Μαρκοϊσβίλι 5 (1/6δίπ., 1/3τρίπ., 2ασ., 3κλ.), Λέουνεν 11 (3/5τρίπ., 2κλ.), Ματσαρίνο, Μπρουκς 6 (0/2τρίπ., 6ρ.), Τάιους 18 (8/9δίπ., 3κοψ.), Ταμπού 17 (3/5τρίπ., 8ασ., 2κλ., 2λ.), Αραντόρι 10 (2/4τρίπ., 4ασ.), Κουζέν 2
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης):
Μπράμος 21 (0/1δίπ., 7/9τρίπ., 9ρ. σε 25:20), Ματσιούλις 6 (0/3τρίπ., 6ρ.), Άρμστρονγκ 1 (3λ. σε 11:24), Ούκιτς 7 (1/2τρίπ., 3ασ.), Λάσμε 7 (6ρ., 3λ., 3κοψ.), Τσαρτσαρής 3 (0/1τρίπ., 2ασ., 4λ.), Διαμαντίδης 15 (1/4δίπ., 3/5τρίπ., 4/4β., 4ρ., 7ασ., 1κλ., 7λ.), Κίτσεν 2 (0/1τρίπ., 2λ.), Μπανκς 9 (3/6δίπ., 0/1τρίπ., 3/4β., 3ασ., 2κλ.)