Home ΚΥΠΡΟΣ Θρίαμβος της Κύπρου, 3-0 την Σκωτία

Θρίαμβος της Κύπρου, 3-0 την Σκωτία

volley-pafiak36

Η Κύπρος ξεκίνησε ιδανικά την προσπάθειά της για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου. Επιβλήθηκε με 3-0 σετ της Σκωτίας και πήρε έτσι τρείς υπερπολύτιμους βαθμούς έναντι μηδενός της αντιπάλου της.

Στο πρώτο σετ η Εθνική μας ομάδα είχε συνεχώς το προβάδισμα μη αφήνοντας την αντίπαλη ομάδα να γίνει απειλητική και το κέρδισε με 25-21 σε 28 λεπτά.

Στο δεύτερο, η Σκωτία αντέδρασε αλλά η Κύπρος στα τελικά στάδια του σετ κατάφερε να ξεφύγει και να φθάσει στην κατάκτηση του με 25-21 σε 21 λεπτά παίρνοντας ένα σημαντικό προβάδισμα στο σκορ με 2-0.

Στο τρίτο σετ Κύπρος και Σκωτία ξεκίνησαν δυνατά. Οι Σκωτσέζοι διατηρούσαν ένα προβάδισμα τριών πόντων 7-10, 10-13, όμως η Εθνική μας ομάδα με αντεπίθεση διαρκείας πέρασε μπροστά στο σκορ με 16-14. Μια διαφορά που συντηρούσε συνεχώς παρά την μεγάλη πίεση της Σκωτίας. Στην πιο κρίσιμη καμπή του σετ η Κύπρος ξέφυγε στο σκορ και πήρε και το τρίτο σετ με 25-20 σε 26 λεπτά. Ηταν μια πολύ μεγάλη νίκη επί ενός πολύ δυνατού αντιπάλου.

Καλύτεροί παίκτες οι Κνέζεβιτς (καλύτερος επιθετικός του αγώνα), Οικονομίδης (8 άσσους).

Στον άλλο αγώνα το Λουξεμβούργο επικράτησε με 3-1 σετ (25-14, 25-16, 18-25, 25-11) των νησιών Φαρόε. Ετσι στην βαθμολογία Κύπρος και Λουξεμβούργο έχουν από 3 βαθμούς, Φαρόε και Σκωτία είναι χωρίς βαθμό.
Αύριο η Εθνική μας ομάδα αντιμετωπίζει το Λουξεμβούργο.