Home TOP NEWS Να τριτώσει και να… μεγαλώσει!

Να τριτώσει και να… μεγαλώσει!

Δύο συνεχόμενα παιχνίδια είναι που η ΟΜΟΝΟΙΑ κρατά το μηδέν παθητικό στην άμυνα. Στο ένα άξιζε τη νίκη αλλά δεν την πήρε, στο άλλο επικράτησε με 2-0 και κέρδισε καθαρά. Τρίτο σερί ντέρμπι έρχεται αυτήν τη βδομάδα και ο στόχος στα μετόπισθεν είναι το καλό να τριτώσει και το σερί να μεγαλώσει!

Ασφαλώς, το ότι κάναμε δύο παιχνίδια να δεχτούμε γκολ, δε σημαίνει ότι είναι όλα ρόδινα πίσω. Αν μη τι άλλο όμως και με δύσκολα παιχνίδια να έρχονται, η αμυντική γραμμή δείχνει να είναι πιο συμπαγής-σταθερή σε σύγκριση με την προηγούμενη περίοδο.

Το πιο πάνω γεγονός το συνδέσαμε (και) με την… μονιμοποίηση ενός από τους πιο ποιοτικούς παίχτες του ρόστερ, του Γιάννη Κούσουλου. Ποτέ η καλή αμυντική λειτουργία δεν είναι όμως αποτέλεσμα ενός ατόμου, γι’ αυτό έγιναν επίσης αναφορές στους άσσους, που αγωνίστηκαν από ένα ημίχρονο, αλλά και στα ακραία μπακ.

Αυτή η καλή αμυντική συμπεριφορά πρέπει να συνεχιστεί… θα την χρειαστούμε στα δύσκολα παιχνίδια που έρχονται.