Home SPORTS NEWS Σούπερ Λίγκα: Φουλ της έδρας

Σούπερ Λίγκα: Φουλ της έδρας

Νίκησαν και οι τρεις γηπεδούχοι στο ξεκίνημα της 10ης αγωνιστικής. Γκολ μετά από 545 αγωνιστικά λεπτά και 49 ημέρες για τον Λεβαδειακό, με σκόρερ και πάλι τον Ζησόπουλο.

Μικρά με σημασία

Από τον Ζησόπουλο…στον Ζησόπουλο μετά από 545 αγωνιστικά λεπτά και 49 μέρες. Από τις 22 Σεπτεμβρίου στο 3-0 με τον Πανιώνιο και μετά από πέντε ματς χωρίς γκολ, ο Λεβαδειακός έβαλε τέλος στο αρνητικό του σερί και βρήκε επιτέλους τον δρόμο προς τα δίκτυα. Ο 28χρονος Ζησόπουλος είχε πετύχει το τρίτο γκολ κόντρα στους “κυανέρυθρους” στο 17ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης και χρειάστηκε 22 μετά την έναρξη του αγώνα με τον Άρη για να σκοράρει…

*** Τους 400 αγώνες στους πάγκους έφθασε ο Νίκος Αναστόπουλος και το γιόρτασε με την νίκη του ΟΦΗ επί της Βέροιας με 2-0.

*** Για τέταρτη συνεχόμενη αγωνιστική αποβλήθηκε παίκτης του Άρη. Πριν από  τον Γκέσιο είχαν δεί την απ’ ευθείας κόκκινη ο Παπαζαχαρίας με τον Παναθηναϊκό και την κόκκινη με δεύτερη κίτρινη  ο Ψυχογιός με τον Ολυμπιακό και ο Καζναφέρης με την Βέροια.
Σε όλα τα ματς κάθησε στον πάγκο της ομάδας ο Νίκος Πασσαλής. Στις έξι προηγούμενες αγωνιστικές με τον Κατσαβάκη στον πάγκο είχε αποβληθεί  στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ ο Γιαννιώτας με δεύτερη κίτρινη.

*** Από την σεζόν 1970-71 έχει να σκοράρει η Βέροια στο Ηράκλειο! Τότε είχε νικήσει με 2-1 και από τότε αγνοεί όχι μόνο το γκολ αλλά και την ισοπαλία στο “Γεντί Κουλέ” (οκτώ ήττες). Ο αγώνας εκείνης της σεζόν είχε γίνει στις 27 Δεκεμβρίου. Η Βέροια είχε προηγηθεί με τους Θωμά Παπαδόπουλο (27) και Γιάννη Δανδέλη (63) πριν μειώσει ο ΟΦΗ με τον αείμνηστο Πέτρο Βουζουνεράκη στο 75′.