Home SPORTS NEWS Κερδισμένες Μπορντό και Νις

Κερδισμένες Μπορντό και Νις

Μπορντό και Νις πέτυχαν σημαντικές νίκες στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του Σαμπιονά και έτσι συνεχίζουν χέρι, χέρι και στους 38 πόντους στην 4η θέση, την ίδια ώρα που η Ρεν άφησε βαθμούς στην έδρα της Λοριάν, στο ντέρμπι της Βρετάνης!

Η «γιρονδίνοι» επικράτησαν με 2-0 εντός έδρας της Βαλενσιέν με γκολ από τον Μπελιόν στο 33’ και τον Ομπρανιάκ στο 71’.

Η ομάδα της Νίκαιας κατάφερε και πήρε σπουδαία νίκη εκτός έδρας κόντρα στη Μπρεστ. Επικράτησε και αυτή με 2-0 με τέρμα από τον Πεσίνοβιτς στο 13’ και αυτογκόλ του Φεραντί στο 46’.

Τις Μπορντό και Νις ακολουθεί η Σεντ Ετιέν, η οποία πέρασε από την έδρα της Σοσό με 2-1 και έμεινε για 4ο αγώνα αήττητη (3-1-0), πετυχαίνοντας την τρίτη σερί νίκη. Οι «στεφανουά» προηγήθηκαν με τον Ομπαμεγιανγκ στο 24’, ισοφάρισε ο Μπουτέν στο 72’, ενώ στο 78’ ο Λεμουάν πέτυχε το νικητήριο γκολ για την φιλοξενούμενη…

Η Ρεν (έχει επίσης 37 πόντους) ήρθε ισόπαλη 2-2 στην έδρα της Λοριάν, με τη φιλοξενούμενη να ισοφαρίζει μάλιστα με γκολ του Ενγκαντό στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Ο Ζουφρ έκανε το 1-0 στο 30’. Η Ρεν ισοφάρισε στο 56’ με τον Ερντίνγκ, σε φάση που ξεκίνησε από τον Ζαν Μακούν. Ο Αλιαντιέρ έκανε το 2-1 για τη Λοριάν, και λίγο πριν από το τελευταίο σφύριγμα ο Ενγκαντό διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Η Λιλ, έχοντας και με πολλές απουσίες, ήρθε ισόπαλη εντός 1-1 με την Τρουά, που μάχεται για την σωτηρία της…

Αναλυτικά για την 23η αγωνιστική του Σαμπιονά έχουμε:
Παρασκευή
Τουλούζ-Παρί Σεν Ζερμέν 0-4 (4’ Παστόρε, 36’ Ιμπραΐμοβιτς, 70’ Σακό, 72’ Φαν Ντερ Βιλ)