Home SPORTS NEWS Πλησίασε ακόμη περισσότερο την κορυφή η Λειψία

Πλησίασε ακόμη περισσότερο την κορυφή η Λειψία

rbl

Μόλις δύο βαθμούς κάτω από την κορυφή βρίσκεται πλέον η Λειψία, που κέρδισε εκτός έδρας την Βόλφσμπουργκ με 1-0. Η νεοφώτιστη ομάδα έθεσε ως μακροχρόνια στόχο της να διεκδικεί κάθε χρόνο την κατάκτηση της 1ης θέσης και φαίνεται ότι θα το κάνει από την πρώτη της παρουσία στη μεγάλη κατηγορία του Γερμανικού ποδοσφαίρου. Το χρυσό γκολ για τη Λειψία πέτυχε ο Φόρσμπεργκ στο 70ο λεπτό. Θα μπορούσε να ανοίξει νωρίτερα το σκορ ο συγκεκριμένος παίκτης, αλλά αστόχησε σε πέναλτι στο 17′.

Στο άλλο σημερινό ματς για την 7η αγωνιστική της Μπουντεσλιγκα, η Μάιντς επικράτησε 2-1 της Ντάρμσταντ στο “Κόφας Αρένα”. Ο Ντε Μπλάσις μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ, ενώ ο Μάλι στο 56′ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το μόνο που κατάφεραν ο φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Γκόντορφ, που όταν το σκορ ήταν στο 1-0 αστόχησε από τα έντεκα βήματα.