Home TOP NEWS Ανατροπή και νίκη επί της Τουρκίας με βασικό τον Χριστοδούλου για την...

Ανατροπή και νίκη επί της Τουρκίας με βασικό τον Χριστοδούλου για την Εθνική Ελπίδων

Σπουδαία νίκη επί της Τουρκίας, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του προκριματικού ομίλου για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2019, πέτυχε η Εθνική Ελπίδων της Κύπρου, σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη στο “ΑΕΚ Αρένα”. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 41′ με τον Orkan Cinar και η Κύπρος έφτασε στην ανατροπή στην επανάληψη μέσα σε ένα πεντάλεπτο. Στο 53ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σπόλιαριτς, ο Καρό με κεφαλιά ισοφάρισε και στο 58′ πάλι από στημένο ήρθε το τελικό 2-1. Ο Φράγκου εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο Κωνσταντίνος Σωτηρίου σκόραρε με κεφαλιά μέσα από την αντίπαλη μικρή περιοχή.

Στο αρχικό σχήμα του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος κάτω των 21 ετών της Κύπρου ήταν ο Ανδρέας Χριστοδούλου, που είχε καλή παρουσία. Ο νεαρός τερματοφύλακας της ομάδας μας δέχθηκε γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ (που δεν έπρεπε να δοθεί) λίγα μέτρα εκτός περιοχής και η μπάλα πήγε σε σημείο που δεν μπορούσε να αντιδράσει. Σε όλες τις υπόλοιπες φάσεις που κλήθηκε να βοηθήσει το έκανε με επιτυχία, μετρώντας δύο σωτήριες επεμβάσεις στην επανάληψη.