Home ΚΥΠΡΟΣ Με το ένα πόδι στους “8” η ΠΑΕΕΚ, μικρό προβάδισμα για Ανόρθωση

Με το ένα πόδι στους “8” η ΠΑΕΕΚ, μικρό προβάδισμα για Ανόρθωση

Ολοκληρώθηκαν οι δύο από τρεις αγώνες που ήταν προγραμματισμένοι σήμερα για τη φάση των “16” του Κυπέλλου Coca-Cola. Με πολλά γκολ άνοιξε η αυλαία, αφού στη νίκη της ΠΑΕΕΚ επί της Καρμιώτισσας σημειώθηκαν έξι γκολ και στην επικράτησης της Ανόρθωσης επί της Αγίας Νάπας πέντε τέρματα.

Μικρό προβάδισμα για πρόκρισης στους “8” πήρε η Ανόρθωση, επικρατώντας εντός έδρας της Αγίας Νάπας, που διατηρεί αρκετές ελπίδες ενόψει του επαναληπτικού. Το σκορ στο παιχνίδι άνοιξε ο Douglas Ferreira στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στο 57′ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Fernandes De Soouza, όμως στο 68′ με τέρμα του Gordon Schildenfeld η ομάδα της Αμμοχώστου πήρε ξανά το προβάδισμα. Ο Demba Camara δύο λεπτά αργότερα έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην πρωτοπόρο της Α’ Κατηγορίας, όμως στις καθυστερήσεις του δεύτερου μέρους ο Omar Rowe σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 3-2. Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα της Β’ Κατηγορίας ελπίζει σε νίκη, με τον αγώνα στην έδρα της να είναι προγραμματισμένος για την επόμενη εβδομάδα. Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα στο στάδιο “Αντώνης Παπαδόπουλος”:

Στο ζευγάρι ανάμεσα στις ομάδες της Β’ Κατηγορίας, ανώτερη εμφανίστηκε η γηπεδούχος ΠΑΕΕΚ, ρίχνοντας “5άρα” στην Καρμιώτισσα και ουσιαστικά είναι με το ένα πόδι στους “8” της διοργάνωσης. Η προσφυγική ομάδα προηγήθηκε στο 11ο λεπτό με τον Samad Oppong και διπλασίασε τα τέρματα της στο 18′ με σκόρερ τον Στέφανο Μαρτσάκη. Ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Ιωάννη Πιερή και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι στο σκορ. Στην επανάληψη η ομάδα των Πολεμιδιών έσβησε τον διακόπτη και οι γηπεδούχοι έκαναν πάρτι, πετυχαίνοντας τρία τέρματα σε διάστημα μικρότερου των δέκα λεπτών. Στο 70′ ο Herve Bodiong με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-1, στο 76′ ο ίδιος παίκτης ανέβασε περισσότερο το δείκτη του σκορ, ενώ δύο λεπτά αργότερα με γκολ του Γιώργου Κώστα διαμορφώθηκε το τελικό 5-1. Την Τετάρτη, 21 Φεβρουαρίου 2018, θα πραγματοποιηθεί το δεύτερο παιχνίδι.

Στο τρίτο παιχνίδι της ημέρας, το Αποέλ επικράτησε του Ερμή στη Λάρνακα με 0-2. Ο Εμπεσίλιο άνοιξε το σκορ στο 28′ και ο Μπερτόλιο έκανε το 2-0 στο 58ο λεπτό.