Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΕΝΠ – ΟΜΟΝΟΙΑ 0-1 (vids)

ΕΝΠ – ΟΜΟΝΟΙΑ 0-1 (vids)

1on-omonoias

Σπουδαίο διπλό για την ομάδα μας. Οι πράσινοι με χρυσό σκόρερ τον Αντρέ Άλβες πέρασαν από το Παραλίμνι νικηφόρα. Ζωντανά ο αγώνας στο Παραλίμνι.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

90′ +4 Τεράστεια ευκαιρία με τον Εφραίμ. Ο Μπρούνο τον έβγαλε φάτσα με το γκολ, αλλά ο ο Χογκ βγήκε ξανά νικητής.

90′ +3 Άστοχο σουτ του Ζε Βιτόρ

90′ +2 Κίτρινη στον Μπρούνο, που σταμάτησε επίθεση της Ένωσης

90′ +2 Στην αντεπίθεση η ομάδα μας, αλλά ο Φρέντι κάνει κακή επιλογή

90′ +1′ Σκληρό φάουλ στον Φρέντι, χωρίς κάρτα

90′ +3 λεπτά

-Ο Ντανιέλσον αγωνίζεται δίπλα από το Λέο

88′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Αντρέ Άλβες,. Πανέξυπνο σουτ από μακριά, και η μπάλα τραντάζει το δοκάρι του Χογκ!

87′ Ντανιέλσον στη θέση του Ζοάο Άλβες. Επιστρέφει στη δράση και ο Βραζιλιάνος

86′ Κίτρινη στον Χριστόφορο γιατί βιάστηκε να εκτελέσει το άουτ! Και αποβάλλεται ο Κόλα για διαμαρτυρίες. Μας θυμίζει ποιος είναι ο Παναγή στο φινάλε του ματς.

85′ Φάουλ στον Σκάρα στο δικό μας μισό και η μπάλα στην κατοχή των πρασίνων.

84′ Σπουδαία επέμβαση του Λεβίτα σε σουτ του Μρντάκοβιτς. Πολύ καλός ο Ισραηλινός σήμερα

83′ Σαν αμυντικός ο Λέο, ανακόπτει επίθεση της Ενωσης

82′ Κάθετη του Μπρούνο, στον Χογκ η μπάλα

79′ Μαγική πάσα του Αντρέ Άλβες με τακούνι στο Φρέντι, το σουτ του τελευταίου αποκρούεται από τον Χογκ.

77′ Καλή μπαλιά του Ζοάο, η μπάλα περνάει πάνω από Άλβες και Εφραίμ.

76′ Φρέντι και Αγκουϊάρ, αντί του Σκέμπρι και του Χριστοφή.

70′ Εξαιρετική υποδοχή της μπάλας, κοντρόλ και πάσα του Άλβες στον Εφραίμ, το σουτ του Γιώργου από το ύψος της περιοχής πάει ψηλά.

– Μπαλιά του Λέο που κοντράρει, η μπάλα παίρνει περίεργη τροχιά, ο Άλβες την εκμεταλλεύεται και πλασάρει εύστοχα το Χογκ!

ΕΝΠ-ΟΜΟΝΟΙΑ 0-1 ΑΝΤΡΕ ΑΛΒΕΣ 2/2/13 από thialouka
66′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ ΑΝΤΡΕ ΑΛΒΕΣ!!

64′ Δεύτερη κλασσική ευκαιρία του Μρντάκοβιτς, από τα 2 μέτρα ευτυχώς πλασάρει άουτ.

60′ Κλασσική ευκαιρία του Μρντάκοβιτς, που σουτάρει από το ύψος του πέναλτι με το Λεβίτα να αποκρούει εντυπωσιακά.

56′ Πλασέ του Μρντάκοβιτς στη κλειστή γωνία του Λεβίτα, αποκρούει εύκολα ο Ισραηλινός.

51′ Πρώτη μεγάλη φάση για την ΟΜΟΝΟΙΑ, ξανά δημιουργός της ο Αντρέ Άλβες. Ο Βραζιλιάνος έδωσε στο Χριστοφή, ο Τζίμης φάτσα με το Χογκ, πλάσαρε άουτ.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Στιγμιότυπα ημιχρόνου ΕΝΠ-ΟΜΟΝΟΙΑ 2/2/13 από thialouka
Τέλος ημιχρόνου: Στο 0-0 οι δυο ομάδες, κυρίως γιατί οι παίκτες της ΟΜΟΝΟΙΑΣ δεν έκαναν γκολ τη σωρεία ευκαιριών τους.

42′  Δυο νέες καλές φάσεις για την ΟΜΟΝΟΙΑ, φέρνουν ένα κόρνερ.

40′ Άλλη μια κλασσική χαμένη ευκαιρία για την ΟΜΟΝΟΙΑ. Αντέ Άλβες εξαιρετική πάσα, ο Σκέμπρι έκανε τη πλάσα ο Χογκ όμως απέκρουσε. Ίσως να μπορούσε να πασάρει στον αφύλακτο Εφραίμ ο Σκέμπρι.

36′ Καλή εκτέλεση κόρνερ του Λέο, ο Χογκ απομακρύνει με γροθιές.

30′ Ακόμα μια φάση για την ΟΜΟΝΟΙΑ. Ο Εφραίμ κάνει πολύ καλό σουτ στη γωνιά, ο Χογκ με υπεράνταση σε κόρνερ

29′ Φεύγει τετ α τετ ο Εφραίμ, ο βοηθός λανθασμένα τον υπδεικνύει σε θέση οφσάιντ.

23′ Νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία. Ο Άλβες κρύβει τη μπάλα τη στέλνει παράλληλα με το τέρμα, αλλά ούτε ο Χριστοφή, ούτε ο Σκέμπρι δεν μπορούν να τη σπρώξουν στα ανυπεράσπιστα δίκτυα.

22′ Πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Εφραίμ. Εξαιρετική πάσα του Χριστοφη στο Γιώργο που τον βγάζει μόνο με το Χογκ, ο μεσοεπιθετικός μας όμως πλάσαρε άουτ.

19΄ Με πολλή δύναμη το φάουλ του Χριστοφή, ο Χογκ μαζεύει σταθερά.

18′ Φάουλ του Α. Δημητρίου στον Εφραίμ και κάρτα. Μάζεψε το πόδι ο ποδοσφαιριστής του Παραλιμνίου αλλά πρόλαβε να κτυπήσει το Γιώργο.

16′ Διαμαρτύρεται ο πάγκος της ΟΜΟΝΟΙΑΣ γιατί δεν δίνεται κάρτα σε κτύπημα στο πρόσωπο του Χριστοφή

14′ Μακρινό σουτ, στην αγκαλιά του Λεβίτα

11′ Διπλό φάουλ στον Τζίμη. Διαμαρτύρεται ο ποδοσφαιριστής της ΟΜΟΝΟΙΑΣ

9′ Οφσάιντ ο Ζε Βιτόρ. Στην ίδια ευθεία.

8′ Σηκώνει πολύ ωραία την μπάλα ο Αντρέ στον Εφραίμ, το σουτ του Γιώργου πήγε πάνω από τα δοκάρια. Έσκασε η μπάλα στο έδαφος και δεν μπορούσε για καλύτερο σουτ.

6′ Σέντρα του Εφραίμ, δεν προλαβαίνει ο Σκέμπρι, η μπάλα πήγε στον συμπατριώτη του Χογκ

5′ Ατομική προσπάθεια του Σπούνγκιν, στη συνέχεια δίνει επιθετικό φάουλ ο διαιτητής. Λανθασμένα. Η δεξιά πτέρυγα της ΟΜΟΝΟΙΑΣ είναι αρκετά ζωηρή στα πρώτα λεπτά.

4′ Κεφαλιά του Ζε Βιτόρ, στην αγκαλιά του Λεβίτα. Απαντάει η ΕΝΠ

3′ Τεράστια ευκαιρία για την ΟΜΟΝΟΙΑ! Ο Τζίμης έκανε το σουτ, ο Σκέμπρι μπήκε στην πορεία και έκανε το τακουνάκι, με τον Κων/νου να διώχνει στην γραμμή

2′ Επικίνδυνη κούρσα του Σκέμπρι από δεξιά, διώχνουν οι της Ένωσης

1′ Σε θέση οφσάιντ παίκτης της ΕΝΠ

1′ Έναρξη αγώνα

– Μονόλεπτη σιγή πριν από τον αγώνα, εις μνήμη ιδρυτικού στελέχους της Ένωσης

17:59 Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

ΕΝΠ: Χογκ, Μουλαζίμης, Άντερσον, Κωνσταντίνου, Μιλιάζες, Κριβοκάπιτς, Ντάμεν, Ζε Βίτορ, Γιακούμπου, Λανγκλέ, Μρντάκοβιτς

ΟΜΟΝΟΙΑ: Λεβίτα, Χαραλάμπους, Σκάρα, Αλαμπί, Σπούνγκιν, Ζοάο, Λέο, Σκέμπρι, Χριστοφή, Εφραίμ, Αλβες
(Μορέιρα, Ντανιέλσον, Κυριάκου, Φρέντι, Ρουσιάς, Αγκουιάρ, Φρέντι)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μ.Παναγή (Σωτηρίου,  Σπανός)

PreGame

Α.Δημητρίου: “Το αποτέλεσμα του αγώνα θα κριθεί από την δική μας απόδοση. Όποια και αν είναι τα βαθμολογικά δεδομένα εμείς πάμε για τη νίκη. Εάν πετύχουμε μόνο νίκες, θα μπούμε στην τετράδα. Βλέπουμε πρώτα το σημερινό, με στόχο το διπλό.  Φρέντι, Χάρης και Λέο ήταν καλύτερα μετά την ίωση, ωστόσο ο Αντράντε δεν μπόρεσε”.

Αναγκασμένος να τοποθετήσει τον Σκάρα στο κέντρο της άμυνας ο Τόνι Σαβέφσκι. Ο Σκοπιανός τεχνικός, όταν ο Αντράντε ένιωσε ενοχλήσεις, έκρινε πως είναι καλύτερα να πάει ο Γάλλος σαν στόπερ και να μπει 11αδα ο Χριστόφορος. Υπήρχε και η επιλογή του Ντανιέλσον, ως γνωστό όμως ο Βραζιλιάνος ταλαιπωρήθηκε αρκετές ημέρες από τραυματισμό. Ο Σαβέφσκι ο οποίος δείχνει προτίμηση στον Αντρέ Άλβες. Η τριάδα του κέντρου αποτελείται από τους Λέο, Ζοάο Άλβες και Αντρέ Σκέμπρι.

Δεν υπολογίζονται οι τιμωρημένοι Μαργκάσα και Ασσίς και ο Μάρκο Σοάρες που βρίσκεται στο Κόπα Άφρικα. Εκτός αποστολής έμειναν Α.Παναγιώτου και Αντράντε (ίωση).