Home MUNDIAL 2018 Στην Γαλλία κατέληξε το πρώτο εισιτήριο για τα ημιτελικά του Μουντιάλ

Στην Γαλλία κατέληξε το πρώτο εισιτήριο για τα ημιτελικά του Μουντιάλ

Η πρώτη χρονικά αναμέτρηση για την προημιτελική φάση του Μουντιάλ 2018 βρήκε νικήτρια τη Γαλλία, που επικράτησε με 2-0 της Ουρουγουάης. Οι “τρικολόρ” πήραν το ένα από τα τέσσερα εισιτήριο για τα ημιτελικά και πλέον περιμένουν αντίπαλο από το ζευγάρι ανάμεσα σε Βέλγιο και Βραζιλία που αναμετρούνται απόψε. Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο σημείωσε η Εθνική Γαλλίας, που είχε σκόρερ τους Ραφαέλ Βαράν και Αντουάν Γκριεζμάν.

Ο πρώτος άνοιξε το σκορ στο 40ο λεπτό με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του άσου της Ατλέτικο Μαδρίτης. Στο 61′ ο τελευταίος μετατράπηκε από δημιουργός σε εκτελεστή, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. Σε σουτ που επιχείρησε εκτός περιοχής, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, αφού ο τερματοφύλακας της αντίπαλος ομάδας έκανε κακή εκτίμηση.