Home TOP NEWS Απολογισμός 10ης αγωνιστικής

Απολογισμός 10ης αγωνιστικής

Ήταν η πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα που η ΟΜΟΝΟΙΑ πανηγύρισε δεύτερη συνεχόμενη νίκη. Η επιτυχία μας ανεβάζει βαθμολογικά αλλά και ψυχολογικά. Κερδισμένος ο Απόλλων που αύξησε τη διαφορά από τις ομάδες που είναι κοντά του, ύστερα από τη νίκη του κόντρα στην ΠΑΕΕΚ. Χάνει τη δυναμική της η ΑΕΛ ενώ η Ανόρθωση έχασε και δείχνει να μην μπορεί να ακολουθήσει. Παραμένει ψηλά ο Ολυμπιακός, γίνεται αγωνιστική με αγωνιστική ολοένα και πιο ξεκάθαρο πως ο Εθνικός θα είναι του χρόνου στη β’ κατηγορία. Ανεβαίνει και η Πάφος στη βαθμολογία.

Τι έγινε στους αγώνες:

Η αυλαία της αγωνιστικής άνοιξε το Σάββατο. Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-2 την Ανόρθωση και με 15 βαθμούς, την προσπέρασε στη βαθμολογία, αφήνοντας την στους 12. Νίκη με ανατροπή για τον Ολυμπιακό, αφού ο Ουάρντα ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 17′ για την Ανόρθωση.

Ο Σαμπίνια ισοφάρισε 1-1 για τον Ολυμπιακό στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Γκουστάβο που με δύο τέρματα ανέβασε το σκορ στο 3-1 σκοράροντας στο 74′ και στο 79′ (πέναλτι).  Η Ανόρθωση μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Χριστοδουλόπουλο.

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα της Πάφου, 3-0 τον Εθνικό Άχνας. Στους 13 βαθμούς η Πάφος, στους δύο και στην τελευταία θέση έμεινε ο Εθνικός.

Ο Αμπντουσαλάμοφ  πέτυχε δύο τέρματα για την ομάδα της Πάφου στο 33′ και στο 53′ ενώ στο ενδιάμεσο είχε σκοράρει και ο Σεμέδο (38′).

Στους αγώνες της Κυριακής η ΟMONOIA νίκησε με 3-0 τον Άρη στο ΓΣΠ και ανέβηκε στους 13 βαθμούς ενώ ο Άρης παρέμεινε στους 19.

Ο Τσέποβιτς με πέναλτι άνοιξε το σκορ για την ΟMONOIA στο 28′. ο Λάγκ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου πέτυχε το 2-0 και ο Ντούρις με πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Στο Μακάρειο Στάδιο, Δόξα και ΑΕΛ εξήλθαν ισόπαλες 0-0 και πήραν από ένα βαθμό. Στους 12 βαθμούς ανέβηκε η ΑΕΛ, στους 8 η Δόξα.

Χθες βράδυ έπεσε η αυλαία της 10ης αγωνιστικής με δύο παιχνίδια.

Ο Απόλλων νίκησε με 3-1 την ΠΑΕΕΚ Κερύνειας στο Τσίρειο και ανέβηκε στους 24 βαθμούς. Τα τέρματα του Απόλλωνα πέτυχαν οι Στορ (1′), Νταμπό (14′) και Ψύχας (81′) ενώ η ΠΑΕΕΚ είχε μειώσει προσωρινά σε 2-1 με πέναλτι του Μπάμπιτς (25′).

H ΑΕΚ, εξήλθε ισόπαλη 0-0 με το Αποέλ και ανέβηκε στους 21 βαθμούς.