Home SPORTS NEWS Ισοπαλία για Σέλτικ με… δραματικό τέλος

Ισοπαλία για Σέλτικ με… δραματικό τέλος

Ακόμα… να καταλάβουν στη Σέλτικ, πως έχασαν τη νίκη τους στον αγώνα με τη Νταντί στο «Τάνανταϊς Παρκ»! Οι «Κέλτες» προηγήθηκαν με 2-0, αλλά με δυο γκολστο τέλος ήρθαν ισόπαλοι (2-2) και έτσι είναι πλέον ισόβαθμοι με τη Χιμπέρνιαν στην κορυφή, με τη Σέλτικ να έχει πάντως ένα ματς λιγότερο… Δεν αγωνίστηκε ο Γιώργος Σαμαράς, ο οποίος είχε τραυματιστεί στον αγώνα με τη Μπαρτσελόνα στο «Καμπ Νου»!

Οι πρωταθλητές Σκωτία «γκέλαραν» πάντως για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική! Τα τέσσερα γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με την Σέλτικ να κάνει το 1-0 με τον Μικού στο 69’. Το 2-0 για τους «Κέλτες» έκανε ο Βατ στο 80’ και όλοι περίμεναν τη λήξη του αγώνα!
Η Νταντί βρήκε όμως ψυχικά αποθέματα και έφτασε σε δυο γκολ! Η γηπεδούχος Μείωσε σε 1-2 στο 89’ με τον Μακάι, και ισοφάρισε δυο λεπτό αργότερα (90’+1) με αυτογκόλ του Άμπροουζ! Βαθμός που πανηγυρίστηκε τρελά από τους γηπεδούχους, οι οποίοι έμειναν για τρίτο παιχνίδι αήττητοι (1-2-0).

Αναλυτικά για τη 12η αγωνιστική στη Πρέμιερ Σκωτίας έχουμε:
Σάββατο
Νταντί – Χαρτς 1-0 (22′ Λόκγουντ)
Χιμπέρνιαν – Σεντ Μίρεν 2-1 (37’, 65′ Γκρίφιθς / 32′ Μακλίν)
Κιλμάρνοκ – Ινβερνές 1-2 (56′ Κέλι / 22′ Σίνι, 77′ πέν. ΜακΚέι)
Ρος Κάουντι – Αμπερντίν 2-1 (37′ αυτ. Ρέινολντς, 49′ Ρος / 77′ ΜακΓκιν)
Σεντ Τζόνστον – Μάδεργουελ 1-3 (88′ Ρόμπερτσον / 1′, 38′ Μέρφι, 73′ Λο)
Κυριακή
Νταντί Γιουνάιτεντ – Σέλτικ 2-2 (89′ Μακέι-Στίβεν, 90’+3 αυτ. Αμπρόουζ / 69′ Νικολάς Φεντόρ, 80′ Βατ)