Home TOP NEWS Ήττα της Εθνικής μας με 3-0 στη Μάλτα

Ήττα της Εθνικής μας με 3-0 στη Μάλτα

Την ήττα με 3-0 γνώρισε στη Μάλτα η Εθνική μας ομάδα των Ανδρών σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του 8ου προκριματικού ομίλου του Μουντιάλ 2022.

Στο 43o λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κωνσταντίνος Σωτηρίου και ένα λεπτό μετά οι Μαλτέζοι άνοιξαν το σκορ, για να πετύχουν και δεύτερο στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο 54′.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα για την Εθνική μας στη διοργάνωση η οποία, σε 4 αγώνες μετρά 4 βαθμούς.

Κύπρος (Ν.Κωστένογλου): Μιχαήλ, Ψάλτης, Καρώ, Κ. Σωτηρίου, Μ. Αντωνιάδης (63′ Κατελάρης), Ν. Ιωάννου, Κυριάκου (70′ Λοϊζου), Αρτυματάς, Πίττας (56′ Ν.Παναγιώτου), Χριστοφή (56′ Ηλία), Παπουλής (56′ Κάστανος).

Αναπληρωματικοί: Παναγή, Δημητρίου, Γκόκιτς, Ζαχαρίου,  Αβραάμ,  Τζιωνή.

Ο Πιέρος Σωτηρίου ήταν στο αρχικό σχήμα αλλά αντικαταστάθηκε από τον Χριστοφή αφού ένιωσε ενοχλήσεις στην προθέρμανση.

Εκτός αποστολής έμειναν οι Ρουσιάς, Θεοδώρου, Μιχάλης Ιωάννου και Θωμάς Ιωάννου.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Ιταλός ταλός Φάμπιο Μαρέσκα.

Επόμενος αγώνας για την Εθνική μας το ερχόμενο Σάββατο, στις 19:00 στο ΓΣΠ με αντίπαλο τη Ρωσία.