Home TOP NEWS Απολογισμός 7ης αγωνιστικής

Απολογισμός 7ης αγωνιστικής

Από τα αποτελέσματα του προηγούμενου τετραήμερου ξεχώρισε ασφαλώς η ήττα μας από την ΠΑΕΕΚ αλλά και η νίκη της ΑΕΚ στο Αντώνης Παπαδόπουλος που τη διατηρεί στην κορυφή του πίνακα. Έχασε βαθμούς η ΑΕΛ στο Δασάκι ενώ ανέβαίνει το Αποέλ. Ο Απόλλων ακολουθεί κατά πόδας την πρωτοπόρο ΑΕΚ. Στα ψηλά ο Ολυμπιακός που πήρε σημαντική νίκη.

Η αυλαία άνοιξε με το νικηφόρο 1-0 του Ολυμπιακού επί της Δόξας Κατωκοπιάς.

Ισοπαλία 2-2 στο Δασάκι μεταξύ του Εθνικού και της ΑΕΛ.

Νίκη 2-0 για τον Απόλλωνα στο Τσίρειο Στάδιο επί της Πάφου  ανέβηκε προσωρινά το Σάββατο στην κορυφή.

Ο ΑΠΟΕΛ από γκολ του Σόουζα στο 71ο λεπτό, επικράτησε με 1-0 του Άρη και έφτασε στους εννέα βαθμούς.

Στο Μακάρειο Στάδιο η ΠΑΕΕΚ νίκησε 1-0 την Ομόνοια και έφτασε στους επτά βαθμούς, όσους η Ομόνοια και η Πάφος.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της ΠΑΕΕΚ στη μεγάλη Κατηγορία. Το γκολ που της χάρισε τη μεγάλη νίκη πέτυχε στο 34ο λεπτό με κεφαλιά ο Μπερτ Εσέλινκ (πρώτο φετινό του).

Η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας την Ανόρθωση με 2-1 και επέστρεψε στην κορυφή με 17 βαθμούς, παρέμεινε στους έξι βαθμούς η Ανόρθωση.

Στο 35ο λεπτό ο Τρισκόφσκι άνοιξε το σκορ με πέναλτι και στο 50ο λεπτό η ΑΕΚ έφτασε στο 2-0 με τον Ντάρμπσαϊάρ.

Η Ανόρθωση μείωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα με πέναλτι που εκτέλεσε ο Χριστοδουλόπουλος.