Home Uncategorized Στην League One της Αγγλίας ανέβηκε η AFC Γουίμπλεντον

Στην League One της Αγγλίας ανέβηκε η AFC Γουίμπλεντον

AFC Wimbledon

Ακόμη μια άνοδο κατηγορίας στην ιστορία της πανηγυρίζει η AFC Γουίμπλεντον. Η ομάδα που ιδρύθηκε το 2002 και ξεκίνησε την πορεία της από την 9η τη τάξη κατηγορία Αγγλίας έφτασε πλέον στην League One. Στον τελικό των play-off η Γουίμπλεντον κέρδισε 2-0 την Πλίμουθ με γκολ των Τέιλορ και Ακινφένβα σε 78ο λεπτό και καθυστερήσεις (με πέναλτι) αντίστοιχα.

Στον αγώνα που διεξήχθη στο Γουέμπλεϊ παρευρέθηκαν 57956, με τους φίλους της AFC Γουίμπλεντον να φεύγουν χαρούμενοι. Για όσους δεν γνωρίζουν, η ομάδα αυτή ιδρύθηκε από οπαδούς, που μέχρι το 2002 υποστήριζαν την Γουίμπλεντον FC, που όμως λόγω οικονομικών προβλημάτων εξαγόρασε από εταιρεία και μετονομάστηκε σε MK Dons, αλλάζοντας έδρα και πολλά άλλα, καταντώντας ένα εντελώς διαφορετικό σύλλογο.

Πλέον η AFC Γουίμπλεντον κατάφερε να φτάσει μέχρι την League One, εκεί όπου την επόμενη περίοδο θα αντιμετωπίζει την MK Dons, που φέτος υποβιβάστηκε από την Τσάμπιονσιπ. Αναμένονται με ενδιαφέρον οι αναμετρήσεις της σεζόν που ακολουθεί.